Penzion U Hrádku Lukov nabízí bydlení v centru Podyjí v blízkosti se nachází Vranovská přehrada a Vranov nad Dyjí.

Cyklo a pěší výlety

Tajemná vyhlídka pojmenovaná po Jaohannu Graselovi , který zde na přelomu 18. a 19. století přepadal pocestné a loupil. Právě zde pak vzniká tolik používané a obecně známe slovo Grázl.Místo Vám nabídne příjemné posezení a možnost odpočinku. Dostupnost je velmi dobrá na kole i s kočárkem. Možnost parkování v zatáčce  na polní cestě u dvora Mitrov. Nebo ve Vratěníně u rybníčku. Vzdálenost pak nepřesáhne 2,5 km. Další možností je  pěší cesta od mostu za  Podhradím nad Dyjí, ale je zde prudké stoupání. Během  vycházky zde není možnost občerstvení a proto doporučujeme mít s sebou vlastní. Tento výlet  je možné spojit  s návštěvou nedalekého zámku Uherčicích.  Parkování přímo u zámku 

Krásná vyhlídka na hladinu Znojemské přehrady a do širokého okolí Národního parku Podyjí. Podle pověsti odtud sledoval polský král Jan III. Sobieski v r. 1683 přechod svých vojsk přes Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni. R. 1892 byl na tomto místě vybudován dřevěný pavilon, který sloužil až do konce I. světové války. R. 1922 zřídil Spolek německých turistů nedaleko místa původního pavilonu nový altán v jeho dnešní podobě. Ve skalách pod Královým stolcem byla objevena jediná dnes známá letní skalní kolonie vrápence malého v Evropě. Dobrá až dostupnost pěšky i na kole. Složitější terén pro kočárky, ale s trochou šikovnosti se dá zvládnout.  (Doporučené parkování zde) Vzdálenost cca. 1,5 km. Nedaleko parkoviště v  cca 400 m vzdáleném, turisty i místními lidmi oblíbeném  lomu s průzračnou vodou, se se v letních měsících můžete zchladit.

Šobes je jedna z nejstarších a patrně nejlepších vinic evropských vinařských poloh. Za své vynikající vlastnosti vděčí šobeské víno právě ideální poloze vinice na prosluněném jižním svahu uprostřed NP Podyjí. Přístupná je buď starou Římskou cestou z vinařské obce Hnanice cca. 1,5 km. Parkování je možné u bývalé roty pohraniční stráže.Z parkoviště se vydáte z prudkého kopce po asfaltové cestě přes vysutou lávku přímo k vinici Šobes. Díky kamenité cestě v poslední části trasy je přístup do centra vinice, kde naleznete i ochutnávkový stánek, mírně ztížený. A  Délka trasy cca 3 km tam i zpět. Další z možností jak navštívit historickou vinici je z obce Podmolí. Z parkoviště u podmolského rybníka ( doporučujeme občerstvení v bistru Penzionu u Klapličky ) se vydejte po zpevněné asfaltové cestě až na vyhlášenou vinici Šobes. Cestou se můžete kochat krásnými pohledy do údolí. Celá středně náročná trasa (tam i zpět) je zhruba 9 kilometrů dlouhá. Odměnou Vám zcela jistě bude možnost ochutnávky vyhlášených šobeský vín. Pěstuje se zde Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské Bílé, Rulandské šedé a snad i Sauvignon a Pálava, ale o posledních dvou odrůdách ze Šobesu známe jen z vyprávění.:-) U stánku je možné zakoupit i jiné odrůdy  z produkce Znovínu Znojmo, ale ty jsou z jiných vinařských poloh. Tak se raději informujte u obsluhy. Zkrátka navštívit Znojemsko a neochutnat Šobeské víno přímo zde na vinici by byla obrovská chyba. 

Kouzelné údolí poblíž Znojma, které se zanořuje do okolní krajiny a vytváří hranici oddělující Znojmo a Hradiště, významné středověké sídlištní aglomerace, postavené na dvou protilehlých skalnatých výšinách.   Cca 3 km dlouhá trasa Vás provede celým lesoparkem od parkoviště pod Hradištěm až ke Znojemské přehradě. Vhodné i pro výlet s  kočárkem a na kole i s těmi nejmenšími dětmi. Osobně prověřeno :-). Návštěva je možná i opačným směrem od parkoviště pod Znojemským hradem. Zde je taktéž možné navštívit velmi oblíbené Muzeum motorismu. Po cestě jsou 2 restaurace. S dětmi zde můžete navštívit přírodní dětský park, kde si vaše ratolesti mohou vyzkoušet svou obratnost a šikovnost a dále pak dle směrovek pokračovat mločí stezkou lemovanou dřevěnými sochami běžných druhů lesních zvířat v nadživotní velikosti. V těsné blízkosti je samotné centrum Znojma a zastávka turistického vláčku. 

Claryho kříž nechal na vrcholku přes 80 m vysokého skalního masivu nad řekou Dyjí postavit majitel vranovského zámku hrabě Stanislav z Mnizsku. Vycházku ke  Claryho  kříži můžete zahájit na vranovském náměstí. Šťastlivci zaparkují zdarma podél silnice přímo ve Vranově nad Dyjí, ale s tím spíše nepočítejte. Oficiální parkoviště je pak kousek opodál. Z Vranovského náměstí se pak vydáte přímo okolo kostela přes bývalý hřbitov a dále po staré příjezdové cestě okolo kaple Nejsvětější  Trojice až na  vrchol nad Vranovem nad Dyjí. Otevírá se nám zde krásný výhled do údolí a na zámek. Pokračujte dále lesní pěšinou až do 1,5 km vzdálené vesničky Onšov. Už jen 1 km okolo onšovské kapličky a jste zde. Ze skály je jeden z nejkrásnějších výhledů na hráz Vranovské přehrady a údolí řeky Dyje. Zpáteční cesta je již méně náročná. Sejdete pěšinkou k ústí Švýcarské zátoky a příjemná cesta lemovaná  chatičkami Vás přivede přímo k hrázi Vranovské přehrady, kde je možno se taktéž občerstvit. Klesání po zelené turistické cestě Vás pak přivede zpět do Vranova cca. 1 km .

  Nachází se 1 kilometr jihozápadně od obce Lukov. Jedná se o jižně orientovaný skalní amfiteátr s nádherným výhledem na meandry řeky Dyje a sousedící zříceninu hradu Nový Hrádek u Lukova. Východ nebo západ slunce zde vytváří téměř mystické místo, na které jen tak nezapomenete. Vzhledem ke skutečnosti, že se Vraní skála nachází v 1. zoně NP Podyjí, je na ni vstup zakázán. Vraní skála měří asi 80 m a je největší skálou v národním parku Podyjí. Nevede k ní žádná turistická trasa, prohlédnout si ji můžete pouze z rakouské strany národního parku, kudy prochází turistická stezka.  

© 2024 U Hrádku

Lukov 25, 669 02 Znojmo

 

Ochrana osobních údajů - GDPR

Design by GOLDEN ORANGE s.r.o.