Penzion U Hrádku Lukov nabízí bydlení v centru Podyjí v blízkosti se nachází Vranovská přehrada a Vranov nad Dyjí.

Památky

 

Krásná rozsáhlá zřícenina téměř obklopená protékající řekou Dyjí. Vhodný výlet i pro rodiny s dětmi. Doporučujeme spojit s výletem na Hrad Bítov. Parkování 0,5 km vzdálené od zříceniny. V  komunistické éře byla zřícenina několik desetiletí opravována a vstup zde  byl zakázán pod pokutou 500 Kč :-) . Jen děti z přilehlé chatové oblasti měli to privilegium zde mít asi jeden z největších " zakázaných "  bunkrů  na Jižní Moravě.  Nyní je hrad přístupný s průvodcem a  to od konce května do konce září. Hradu byl založen Lichtenburky v 1. polovině 14. století.  V období letních prázdnin se každoročně na romantické zřícenině hradu Cornštejn koná série divadelních vystoupení, šremířských soubojů a tématikých prohlídek doplněná o působivou ohňovou show. Návštěva je vhodná i pro ty nejmenší děti. Na nádvoří zříceniny je malé občerstvení.

 

 

 Vranovský zámek Vás svou majestátností uchvátí již při Vašem příjezdu bez ohledu na to, jestli přijíždíte ze směru od Znojma nebo Bítova. Pří sjezdu po hlavní silnici do Vranova nad Dyjí, které je i výchozím místem pro návštěvu zámku, neopomeňte přizastavit v prudké pravotočivé zatáčce s úžasným výhledem na zámek a celý Vranov nad Dyjí. Na této " vyhlídce zamilovaných" si můžete  pověsit visací zámeček jako symbol Vaší věčné lásky a společného štěstí. V nabídce jsou čtyři návštěvnické okruhy, ale i jen pohled z nádvoří Vranovského zámku stojí za návštěvu. Šťastlivci zaparkují zdarma podél silnice přímo ve Vranově nad Dyjí, ale s tím spíše nepočítejte. Oficiální parkoviště je cca 600 m od zámku. Parkování u zámku není možné a raději ho ani nedoporučujeme. Další možností je turistický vláček, který je v provozu během letní sezony a pohodlně Vás doveze přímo k hlavní bráně.  

 

Výborná  dostupnost z obce Čížov ( cca 3 km ) s možností odbočky na Hardeggskou vyhlídku, nebo návštěvy muzea  železné opony s pozůstatky hraničních zátarasů. Pohodlné parkování na záchytném  parkovišti  před obcí Čížov. Druhou možností  je příjezd  autem přímo do Hardeggu. Parkoviště u návštěvnického centra, nebo v Hardeggu u mostu  přes řeku Dyji, popřípadě u přímo u hradu .  Tuto možnost doporučujeme pokud by jste v Hardeggu  chtěli mít čas něco viděť a ztrávit zde více času.  Burg Hardegg,  česky hrad Hardek  se majestátně vypíná vysoko nad údolím řeky Dyje a  vévodí stejnojmennému  městu Hardegg, nejmenšímu městu Rakouska,  které  vyrostlo v jeho podhradí. Pro děti zde mají připravené rozmanité a  zábavné dětské hřiště dobře kontrolovatelné z přilehlé kavárničky :-). Z Hardeggu samotného si  můžete zvolit několik okruhů do okolní přírody. Jsou označeny číslovkou a barevně odlišeny. Většinou nejsou náročné, ale pozor některé nejsou přístupné pro cyklisty a hůře sjízdné s kočárkem.

 

Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů naší země. Jedinečné je již jeho umístění v krajině: leží na ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Želetavkou a Dyjí, v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska. Doporučujeme rodinám s dětmi. V nabídce naleznete čtyři prohlídkové okruhy. Za zmínku určitě stojí návštěvníky rozporuplně přijímaná sbírka 49 vycpaných psů posledního majitele hradu Jiřího Haase z Hasenfelsu.Vzdálenost k hradu cca 500m ( doporučené parkování zde... ), kopcovitý terén. Díky asfaltové přístupové cestě dobrá dostupnost i s kočárkem a pro cykloturisty.  Přímo u parkoviště můžete navštívit, malými dětmi velmi oblíbené,  minizoo a o kusek blíže pak vyhlídkovou věž Rumburak. Pozor !!! Hrad Bítov nenaleznete přímo v obci Bítov, ale cca. 1 km západně od obce. Původní obec Bítov byla zatopena při budování Vranovské přehrady.

 

Krásné historické město, právem nazývané „malý Český  Krumlov". Historické město roku 2010. Doporučujeme navštívit Znojemský hrad, radniční věžkostel sv. Mikuláše , znojemské podzemí, rotundu sv. Kateřiny, nebo monumentální  Loucký klášter. Vše s výbornou dostupností a možností pohodlného parkování zde, nebo při návštěvě Louckého kláštera zde. Úzké, klikaté uličky s kavárničkami a výhledem na řeku Dyji od Mikulášského kostela a rotundy Vás jistě uchvátí. Samotné centrum není rozsáhlé a vše zde máte přímo na dlani. Velice zajímavý a pro děti velice zábavný je i pohled na město prostřednictvím turistického vláčku, nebo Znojmáčku - zážitkového ekobusu.

 

Vřele Vám doporučujeme Vám návštěvu rozsáhlé zříceniny hradu Nový Hrádek, kterou považujeme  za jeden z nejzajímavějších výletů na Znojemsku vůbec Zažijete zde velice zajímavou prohlídku staré a nové části hradu nacházejícího se v první, nejpřísněji chráněné zóně NP Podyjí. Odměnou Vám bude úžasný výhled na meandry řeky Dyje a sousední národní park Thayathal. Při ideální viditelnosti je možné dohlédnou až na vrcholky Alp, ale po pravdě zatím neznáme nikoho, kdo by nám to potvrdil :-). V jarních měsících se zde můžete potkat s chráněnou užovkou stromovou, která je našim největším hadem a běžně dorůstá délky i 150 cm. Výborná dostupnost  pro rodiny i s těmi nejmenšími dětmi. Možnost individuální prohlídky, nebo prohlídky s průvodcem.  Délka  celé prohlídky s průvodcem je 45 minut. Pro ty, co se ale hodně ptají , není neobvyklá prohlídka i přes 2 hodiny. Pro průvodce na Novém Hrádku je jejich práce koníčkem a opravdu stojí za to. Doproučené parkování u rodinného hotelu U Hrádku ****  v Lukově zde....  

© 2024 U Hrádku

Lukov 25, 669 02 Znojmo

 

Ochrana osobních údajů - GDPR

Design by GOLDEN ORANGE s.r.o.